Veganlar Nasıl Beslenir ?

NSO-NAP 7

Anasayfa Belgelendirme S.S.S Veganlar Nasıl Beslenir ?

veganlar-nasil-beslenir

Vegan beslenme kaynakları olarak, bitkisel besin tercihleri inanç farklılıklarına göre şeklillenmektedir. Bu farklılıklar sadece sebze, meyve, tahıl ve kuru baklagiller yer alırken bazıları sadece tahıl ürünleriyle yapılmaktadır. Vegan beslenme gıdaları, nohut, mercimek, bezelye, fasulye, barbunya, sebzeler, tüm yeşil bitkiler, soya ürünleri, işlem görmemiş kuruyemişler (ceviz, fıstık, badem, fındık vb.), kuru meyveler, bitkisel yağlar (zeytin ve zeytinyağı, keten tohumu yağı, ceviz yağı, fıstık yağı, fındık yağı), tahıllar (pirinç, yulaf, kinoa, kuskus, bulgur, mısır vb.), bitter çikolata, tofu, soya ürünleri ve bu ürünlerinin kullanıldığı pizza, kurabiye, köfte, hamburger, pizza ve tatlı türleridir.

Vegan kültüründe yer alan beslenme unsurlarının çeşitlenmesi ve vegan gıdaların işlenerek, soya sütü, tofu veya soya sütüyle yapılmış peynir, nişastalı ve patatesli ya da kabakla yapılmış püreler, vegan maya ve soya sütüyle yapılan vegan yoğurdu, vegan burgerler, pizzalar, dondurmalar ve kurabiyeler gibi ürünlere dönüştürülerek sağlamaktadır.

Farklı kombinasyonlar da işleme ve üretim ile vegan gıdalar çoğaltılabilmekte olup bu ürünlerin diğer ürünlerden tad ve lezzet konusunda çok bir farkı da bulunmamıştır.

Tüketiciler Vegan ürünlere ulaşmak için dünyada hiç te zorlanmamaktadırlar. Marketler, restoranlar, mağazalar ve sektörlerde bu tarz ürünler günümüzde tatmin seviyesinde olmasa bile bulunmaktadır.

Bu kültürde, hayatın doğası gereği yaşamsal yapıları temsil eden beslenme piramidi yapısı oluşturulmuştur. Bu yapıda da temel etmenin su oluşudur. Bireylerin tüketmesi gereken günlük su miktarı en az 8 ila 10 bardak arasında değişmektedir. Günlük tüketilmesi gereken su dışı gıda miktarları da, 3-5 porsiyon sebze, 3-4 porsiyon meyve ve 6-11 porsiyon tahıl ürünü kısıtlamasız şekilde verilmektedir. Et, süt, peynir vb. yerine tüketilen besinlerin 2-3 porsiyon ve orta miktarda, aynı şekilde baklagillerin de yine orta miktarda 2-3 porsiyon yenilmesi de gene ihtiyaçlardan sayılmıştır. Yağlar, tatlılar ve kuru yemişler çok az miktarda olmak koşuluyla, arada bir tüketilebilmektedir.Tüketiciler için 100% Garanti veriyoruz.

Akredite laboratuvarlarımızın güvenilir test sonuçlarına, belgede yer alan " qr-kod " ile online izlenebilirlik sağlıyoruz.

Hemen Başvur
hayvan-sevgisi