veganizm-nedir

Toplumda yer alan ilgili tüketici bireyin; sağlık, çevre, manevi-ilahi-dini vb. gibi sebeplerle hayvan menşeli gıdaları ve gıda dışı diğer hayvansal ürünleri kullanmayı reddetmesi, hayvan haklarına saygıyı da ön planda tutması ve hayvansal ürün üretiminden kaynaklı yeryüzü kaynaklarına ve çevreye verilen zararların önlenmesi için tercih ettiği yaşam biçimine “Veganizm” denir.

Veganizm de; hayvanlardan üretilen veya üretimde hayvan menşeli bileşenlerin kullanıldığı yiyecek, ilaç, giyecek, mobilya vb. gibi tüm yaşamsal gereklilik ürünleri tüketilmez veya kullanılmaz.

Üretiminde; Deri, kıl, tüy, kürk, süet, kemik, kemik unu, jelatin, yün, lanolin, ipek, bal, propolis, balmumu, tereyağı, iç yağı, yumurta, yumurta ürünleri, süt, süt ürünleri, bazı katkı maddeleri, tarım ürünlerinde GDO gibi daha fazla çoğaltılabilecek hayvansal ürünlerin kullanılması ile elde edilen gıda ve gıda dışı hiçbir ürünü kullanmazlar.

Ayrıca; Hayvanlar üzerinde test edilen; ilaç, kozmetik ve kimyasal ürünleri de asla kullanmazlar. Hayvanların kullanıldığı hayvanat bahçesi, sirk, at yarışı gibi eğlence biçimlerini tasvip etmez ve katılmazlar.

İdeolojisi; Çevre, Sağlık, Maneviyat, İnsan ve Hayvan Haklarını korumak ve saygı duymaktır.

Veganizm 2 gruba ayrılır;

1-Etik Veganlık: Hayvan ve İnsan haklarında eşitlik ve karşılıklı faydacı yaklaşımı olan gruptur.

2-Çevreci Veganlık: Hayvan haklarını ikinci planda değerlendirip, hayvansal ürünlerin üretiminin çevreye verdiği zararları ön planda tutan gruptur.Tüketiciler için 100% Garanti veriyoruz.

Akredite laboratuvarlarımızın güvenilir test sonuçlarına, belgede yer alan " qr-kod " ile online izlenebilirlik sağlıyoruz.

Hemen Başvur
hayvan-sevgisi